Dynamické komponenty

Co jsou to dynamické komponenty?

Komponenty ve SketchUpu umí od verze 7 „kouzlit“. V PRO verzi programu můžete vytvářet tzv. Dynamické komponenty, komponenty se specifickými proměnnými vlastnostmi, ve free verzi prohlížet a pracovat s nimi.

Dynamické komponenty mohou být připraveny tak, abyste pouhým kliknutím měnili obsažené textury, tvar, množství obsažených prvků, vybírali v dialogu z přednastavených velikostí, materiálů, případně zadávali parametricky velikost prvků v jednotlivých osách.

Zaujaly vás tyto možnosti? Pojďte s námi číst dál - naučíme vás základy práce s již vytvořenými Dynamickými komponentami.

 

Jak poznat Dynamické komponenty v knihovnách?

V jedné knihovně komponent mohou být spolu komponenty klasické i Dynamické. Dynamická komponenta v náhledovém okně knihovny nese specifickou značku   a tím je odlišena od  komponenty „běžné“. Do výkresu ji umístíte stejně jako jakoukoliv jinou komponentu.

    

 Jak pracovat s Dynamickými komponentami?

 • Základem je umístění Dynamické komponenty do výkresu a ...

 • ... otevření nástrojového panelu Dynamické komponenty (Dynamic Components) - Pohled/Panely nástrojů/Dynamické komponenty (View/Toolbars/Dynamic Components)

 

Vlastnosti Dynamických komponent lze z hlediska práce s nimi zjednodušeně rozdělit na tři typy:

 • Dynamické komponenty s proměnnými parametry „na kliknutí“   Interakce s dynamickými komponentami (Interact with Dynamic Components)

 • Dynamické komponenty reagující na nástroj Zvětšení (Scale)  

 • Dynamické komponenty s nastavením možnosti výběru změn v dialogovém panelu Vlastnosti Komponenty (Compoment options)  

    

Dynamické  komponenty „na kliknutí“

Nástrojem   z nástrojového panelu Dynamické komponenty najeďte na komponentu. Objeví-li se v některé části komponenty u kurzoru hvězdička a následně popis možné akce – klikněte. Bude provedena avízovaná změna komponenty.

      

Příklady:           

Změna barvy

Záměna prvku

Simulace pohybu

Jsou možné různé kombinace druhů změn

 

Dynamické komponenty reagující na nástroj zvětšení

Aplikujte na Dynamickou komponentu umístěnou ve výkrese nástroj Zvětšení (Scale)   . Možnost zvětšení může být omezena jen na jeden či několik směrů. Zvětšete komponentu v „povoleném“ směru. Část komponenty je přepočítána a zobrazena podle naprogramovaných vlastností.

    

Příklady:

 

Dynamické komponenty s nastavením možnosti výběru změn v dialogovém panelu Vlastnosti Komponenty (Component Options)

Nástrojem Výběr (Select) vyberte Dynamickou komponentu umístěnou ve výkrese a klikněte na nástroj Vlastnosti Komponenty (Component Options) na nástrojovém panelu Dynamické komponenty (Dynamic Components). Otevře se dialog možných změn. Některé veličiny jsou přednastaveny – je možný pouze výběr, jiné (počty, rozměry apod.) mohou být určovány uživatelem.

     

Příklady:

 

Jednotlivé způsoby editace Dynamických komponent lze různě kombinovat – „na kliknutí“ , Zvětšení (Scale) i dialogové okno Vlastnosti Komponenty (Component Options). Je vždy na vás, abyste dynamickou komponentu „prozkoumali“ a naučili se ji ovládat.

Dynamické komponenty můžete také sami vytvářet. Toto lze jen v  PRO (profesionální) verzi SketchUpu, která vám přinese i celou řadu dalších výhod. 

K výuce SketchUpu (včetně Dynamických komponent) můžete mimo jiné použít učebnici programu SketchUp, případně vás rádi přivítáme na školení u nás v ADS Studiu.

 

ZPĚT

Na su model publikují

Aktuálně

 1. 10.12.2019 - Workshop SketchUpu  -  Tentokrát v PRAZE

   

  Jak na model nejen interiéru bez zbytečných chyb !

  Workshop ve Vysokém Mýtě proběhl. A na četné žádosti uživatelů programu pořádáme stejnou akci v Praze.

   

  Přijďte také. 

   

  Tentokrát prostory OAK GROUP , hned vedle metra Kačerov.

   

  Projdeme s vámi tipy a triky pro práci ve SketchUpu. A Chybět nebude ani vánoční překvapení :-)

   

   

   
 2. 2.-3.10.2019 - Workshop SketchUpu  -  Jak na model nejen interiéru bez zbytečných chyb !

   

  Koketujete se SketchUpem a máte množství otázek?

  Pracujete v programu už delší dobu a cítíte, že by bylo fajn posunout se dál?

   

  Pak jste tu na správném místě. Právě pro vás chystáme první WORKSHOP ve školícím centru IDEAPLAN Vysoké Mýto a to na téma SketchUp. Těšíme se na vás :-)

   

  Více INFO

   

 3. 9.3.2018 - nově modely - část sortimentu české firmy EDEL nábytek spol.s.r.o. - sedací soupravy, křesla, taburety .... Stáhněte celé řady sedacích souprav, nebo jenom vybrané modely. Dejte nám v komentářích vědět, jak se vám líbí. 

 4. 25.1.2018 - nově pro vás připravujeme sérii školení v Praze a ve Vysokém Mýtě. Sledujte záložku ŠKOLENÍ

 5. 1.7.2017 - web sumodels.cz se osamostatnil a přestal být součástí firmy ADS Studio